wordpress tema adresinden indirlmiştir.

Dublin Gezisi 1.Bölüm

By Admin, 29 Nisan 2018

Merhabalar, Öncelikle söylemeliyim ki Deli Mühendis olarak irlandanın önemli yükseköğrenim üniversitelerinden Griffith College’da Lisansüstü eğitim hayatıma başladığımdan dolayı mutlu ve huzurluyum. Burada Büyük Veri Yönetimi ve Analitiği üzerine eğitim alacağım.

Fırsat bu fırsat dedim ve Dublin’i baştan aşağı gezdim. Bu gezimin önemli anlarını da tabi ki sizinle paylaşmak istedim. Dublin gezisini 2 bölümde ele almak istiyorum. Ve bugün 1.bölüm ile başlamak niyetindeyim.

1) Grafton Street

Öncelikle Dublin’in en işlek caddesi Grafton Street’tir. Şehrin en işlek caddesi olmakla kalmayıp merkezi konumundadır ve Şehrin ünlü üniverisitesi olan Bram Stoker ve Oscar Wilde gibi ünlü isimlerin de eğitim aldığı Trinity College’e yürüme mesafesindedir. Sokak sanatçılarından tutun ara sokaklarındaki mükemmel cafe ve restaurantlarına ve ünlü markalara kadar herşeyi bulmak mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2) St.Stephan’s Green

Grafton Caddesinin hemen çarprazında bulunan bu park ile öğlen vakti biraz dinlenmek biraz rahatlamak için vakit geçirebilir ister kuşların cıvıltısını dinler isterseniz yeşilin tonlarını izlersiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Trinity College

Grafton Caddesinin hemen sonunda bulunan bu üniversiteden geçmişte çok fazla ünlü insan eğitim almıştır. Oscar Wilde, Bram Stoker gibi şahsiyetlerin yanında irlanda’ya çok önemli devlet adamları ve hatta cumhurbaşkanı bile çıkarmıştır. Çok meşhur bir kütüphanesi vardır.  Dünyanın en eski kitabı bu kütüphanededir. Ayrıca Harry Potter’ın meşhur kütüphanesi de burasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4) National Wax Museum Plus

Dublin’de en eğlenceli mekanlardan biri olan Ulusal Balmumu Heykel Müzesi akşam saat 10’a kadar açık. Üstelik her gün. Evet bir müze için garip ama bu müze haftanın 7 günü akşam 10’a kadar açık. Özelikle Korku Oteli harikaydı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5) Dublin Castle

Dublin’de en tarihi mekanlardan biri olan Dublin Kalesi çok estetik salonlara sahipti. İrlanda bağımsızlık savaşında oynadığı rolü ve büyük britanya için önemi çok büyük. Ayrıca Dubh Linn Garden da şehre adını veren bahçenin kendisidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6) Dublinia

Kim ne derse desin Vikinglerin Dublin ve İrlanda için önemi büyüktür. Dublin’i ve Vikingleri daha iyi anlayabilmek için bu müzeye gidebilirsiniz. Dublinia’da bundan 1000 sene önce bu topraklarda yaşamış vikingler hakkında çok ilginç bilgiler elde edebilirsiniz.

Örneğin viking gemilerinin ön tarafında neden ejderha var?
Cevabı mehter marşıyla aynı. Düşmana korku salmak için.

Viking evlerinde pencere olur muydu?
Hayır, yoktu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7) Phoenix Park ve Dublin Zoo

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Eğer Dublin hayvanat bahçesini ziyaret etmek istiyorsanız Phoenix Parka gitmek zorundasınız çünkü Hayvanat bahçesi park içinde. Bununla beraber park kendi başına da oldukça güzel illa hayvanat bahçesine girmek zorunda değilsiniz. Ben ikisine de girip baktım. Zoo içerisinde özellikle Flamingolar ve filler favorilerimdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8) Guinness Storehouse

Dünyanın en meşhur biralarından biri olan Guinness’in nam-ı diğer siyah biranın başkenti dublin’e gelipte bu biranın evini ziyaret etmemek olmaz dedim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9) Griffith College

Son durağım kendi üniversitem. Tabi ilk defa tanışmanın verdiği bir heyecan vardı bende. Kampusün ortasındaki yemyeşil çim alan ve üzerinde öğrencilerin uzanışını görmek beni benden alıyor.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir