wordpress tema adresinden indirlmiştir.

Java Dersleri: Kalıtım

By Admin, 15 Haziran 2016

Arkadaşlar merhaba,

Geçen dersimizin sonunda bahsettiğim gibi bu dersimizde nesne tabanlı programlamaya giriş yapacağız. Öncelikle şuna açıklık getirelim ki nesne tabanlı programlama nedir.

Nesne Tabanlı Programlama: Yordamsal programlamanın aksine sınıflar ve onların örnek nesnelerine göre işlem yapmamızı olanak sağlayan ve kalıtım, çok biçimlilik, soyutlama, kapsülleme gibi fonksiyonları içinde barındır geliştirme yöntemidir. Bugün dersimizde kalıtımı işleyeceğiz.

Kalıtım

Yaratılan sınıfların extends ifadesini kullanarak bir üst sınıfı miras alma işlemidir. Miras alan sınıf miras alınan sınıfın metod ve değişkenlerine de sahip olur. Bu işlem Genelden Özele şeklinde ilerler. Yani miras alınan sınıf genel ve miras alan sınıf bu genel sınıfın daha özelleştirilmiş bir halidir. Örneği ise Miras alınan sınıf için araba ve miras alan sınıf içinde spor araba ile verebiliriz. Spor Araba Araba sınıfına göre daha özel bir ifadedir. Ve her Spor araba bir araba özelliği taşır ama her araba bir spor araba özelliği taşımaz.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Örneğin bir çalışan sınıfı , kadrolu ve sözleşmeli çalışan sınıfları tarafından extends edilebilir(Miras alınabilir). Ve sözleşmeli sınıfında sözleşme numarası, süresi gibi değişkenler yer alırken kadrolu bölümünden yer almayabilir.

Gelecek dersimizde nesne tabanlı programlamanın önemli bir konusu olan Kapsüllemeden bahsedeceğim. O güne kadar bol bol proje çözün arkadaşlar. Görüşmek üzere…

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir