wordpress tema adresinden indirlmiştir.

Kadın Erkek Eşitliği ve Empati

By Admin, 30 Nisan 2019

Kime sorarsanız sorun kimi samimi kimi ezber bilgi mutlaka alacağınız cevap aynıdır 21.yüzyıl itibariyle. Evet kadın ve erkek eşittir. Samimi mi bu cevap? Asla… Şimdiden söyleyelim bu yazıda kullanılacak örneklerdeki davranışların hiç birisinin doğruluğu yada yanlışlığı tartışılmamaktadır. Eğer doğruysa hem kadınlar hem erkekler için ve eğer yanlışsa aynı şekilde kadınlar ve erkekler için de yanlış olması gerektiği tartışılmaktadır.

Dönelim konumuza. Bir restauranttasınız ve askerlik arkadaşlarıyla eski anılarınızı konuşup şimdi size komik gelen tirajikomik durumunuza kahkahalarla katılıyorsunuz. Dışarıdan herhangi bir tepki alır mıydınız? Alsaydınız tepkinin şiddeti ne olurdu. Diğer yandan benzer bir durumda eski günleri yad eden bir grup kadın kahkaha atarsa karşılaşacağı en ufak tepki arkasından yapılan aman ne hafif kadın yakıştırması olacaktır. Suçu ise sadece komik bulduğu bir anıya gülmektir.

Düşünsenize yaz gelmiş havalar ısınmış, yaz gelmiş kısacık bir şort giymişsiniz bir grup kadın sizin bu giyiminizi tahrik edici bulmuş ve sizi ıssız bir alana kaçırmış. Tecavüz’ün ardından cansız bedeninizi bir yerlere atmışlar. Arkanızdan ise kısacık şort giymiş ve hak etmiş diyorlar. Şaka gibi değil mi. Hayatınızı kaybetmenizin nedeni 5 cm kumaş eksikliği. Belki de şanslısınızdır ve giydiğiniz kısa şorttan dolayı minibüste bir kadının tekmesine maruz kalmakla yırtabilirsiniz. Millet sizi bakışlarıyla taciz etse, nereye başınızı çevirseniz çirkin gözlerle sizi süzenler olsa ne yapardınız. Ama siz de hak ettiniz bunu zaten o şortu millet baksın diye giymiyor musunuz?

Kızınız, kız arkadaşlarıyla beraber Kenya’ya cinsel amaçlı bir seyahat gerçekleştirmek istiyor. Bunu öğrenseniz ne yapardınız? Bu davranış doğru demiyorum ama oğlunuzun da Ukrayna seyahati hiç doğru olmayacaktır bu durumda. İslamiyet’e göre Kadın’ın Zinası, Erkeğin Zinası yoktur. Zina vardır hükümse cinsiyet ayırt etmeksiniz verilir. Gece alemlerine giden Erkek Hovarda olarak adlandırılır, çok hoş karşılanmaz ve mekruhtur. Bu durum kadınlarda ise zinhar haramdır ve kadınlar hafif olmakla suçlanır.
Eğer bir sorun varsa ortada, neden erkeklerin de aynı kadınlar gibi Namusunu koruyamamış, iradesiz ve aciz olarak adlandırılmadığı tartışılmalıdır. Bu adlandırma doğrudur yada yanlıştır. Bizim derdimiz “yanlış her zaman yanlış ve doğru her zaman doğrudur” düşüncesini savunmaktır.

Bütün örnekleri incelemek imkansızdır ve bir yerde bırakmak elzemdir. Tekrar söylemek gerekirse, bu yazıda kadınların Kenya’ya yada gece kulübüne gitmesi savunulmuyor. Yanlış bir davranışsa eğer Erkeklerin de gitmemesi savunuluyor. Dolayısıyla son olarak söylenecek söz empatidir. Empati sahibi olmayan birey ahlaksız bireydir ve mükemmel islam dininin getirdiği o sonsuz hoş görü eşliğinde aşağıdaki hadisi şerifi paylaşıyorum.

“sizden biriniz kendisi için istediğini Müslüman kardeşi için de istemedikçe gerçek anlamda iman etmiş sayılmaz”

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir