wordpress tema adresinden indirlmiştir.

Yurdışı Eğitim Rehberi(Lisansüstü)

By Admin, 9 Aralık 2016

 

Geçtiğimiz yazıda yurtdışında dil eğitiminden bahsetmiş ve bu eğitimin akademik,profesyonel ve göçmenlik gibi farklı amaçlarlan alınabileceğini söylemiştik. Eğer o yazıda bulunan IELTS akademik eğitiminin nasıl olacağını okumadıysanız buradan okumanızı öneririm.

Öncelikle lisansüstü eğitiminizi ne üzerine yapacağınıza karar vermeniz sizin hangi ülkede eğitim almanız gerektiği konusunda yönlendirici olacaktır. Örneğin mimarlık,tasarım ve güzel sanatlar üzerine eğitim almak isteyen birinin Fransa, İtalya gibi ülkeleri seçemsi çok daha mantıklı olacaktır. Bilişim alanında yüksek lisans yapacak olan bir öğrenci ise Almanya, İngiltere, İrlanda, Kanada ve ABD gibi ülkeleri seçerse çok daha mantıklı bir iş yapmış olur.

Bütün bu ülkeler İngilizce programları bünyesinde barındıran üniversitelere sahiptir. Yalnız Almanya %100 ingilizce bir program seçilse dahi B2 seviyesinde bir almanca dil belgesi istemektedir. Dil belgesinin dışındaki belgeler ise şu şekilde sıralanabilir. IELTS skoru(Genelde 6.0, 6.5) , Diploma, Transkript, Referans mektubu(2 adet hocalarınızdan) , Niyet mektubu.

Trankskriptinizdeki GPA yani not ortalamanız ne olursa olsun kendinize uygun bir okul bulmanız mümkün. Ancak okul kalitesi ne kadar yükselirse istedikleri ortalama da o denli yüksek olacaktır. Örneğin sıradan bir üniversite 2.00 not ortalaması kabul ederken Oxford, Cambridge gibi okullar 3.5 not ortalaması istemektedir.

Ortalama bir okul ise 2.4 gibi bir ortalama talep etmektedir. Yalnız avrupada ortalama olan bir okulun emsali ülkemizde yoktur. Bunu da belirtmekte fayda var. Bunun dışında Referans mektuplarını mümkünse profesör olan insanlardan almalısınız. Ancak bu bir zorunluluk değildir. Sizi tanıyan bir doçentin referansı tanımayan bir profesörünkinden daha etkileyici olacaktır. Diğer bir yandan Niyet mektubu dediğimiz mektup ise sizin yazdığınız 3 paragratan oluşan bir mektuptur. İlk paragrafta kendinizi anlatmalısınız. İkinci paragrafta neden o okulu ve bölümü seçtiğinizi açıklamalısınız ve son paragrafta gelecekteki planlarınızdan bahsetmelisiniz.

Tüm bu belgeler tamam ise Yüksek lisans için istediğiniz okulun başvuru tarihlerini takip etmeli ve başvuruda bulunmalısınız!

Görüşmek üzere…

 

2 Comments

  1. Web Hosting dedi ki:

    Daha uygun secenekler Kuzey Avrupa ulkelerinin Ingilizce egitim sunan universiteleri olabilir ancak bu ulkelerde okurken cal?

  2. Admin dedi ki:

    Eğer bilişim alanında eğitim almak istiyorsanız , sizin için en iyi seçenek irlandadır. Apple, Microsoft, Google, Amazon,Facebook,Twitter ve daha nicelerinin Avrupa merkezi dublindedir.

    İrlanda aynı zamanda çalışmak isteyenler için de en uygun ülkedir. Çünkü Yüksek Lisans yapanlar için okurken haftada 20 saat, Mezuniyetten sonra da full time 1 sene çalışma hakkınız bulunmaktadır. Ondan sonra kalmak ise sizin maharetinizdedir.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir