wordpress tema adresinden indirlmiştir.

Nokia’da Staj Tecrübelerim

By Admin, 5 Ağustos 2016

IMG_0851Açıkçası şirketin konumu beni ilk başlarda korkutmamış değildi. İstanbul’un Ümraniye ilçesinde Dudullu OSB içinde yer alan Nokia İstanbul, yer olan Beylikdüzü’ne tam olarak 65 KM idi ki yaşadığım yere Marmara ereğlisi 80, Çorlu ise 88 KM mesafededir. Nasıl yapılır edilir derken nihayet stajım başladı.
İlk gün kendi imkanlarınızla gelin demişlerdi. Biz de gittik. Kolay da oldu açıkçası. Minibüs-Metrobüs-Taksi toplam hepsi toplam 35 TL… Birinci gün bulunduğumuz takım olan Fixed Access yöneticisi İlker bey ile bir süre sohbet ettik. O bize sorular yöneltti ve bizi tanımaya çalıştı. Bulunduğumuz takımın İnternetin neresinde olduğundan bahsetti. Sonra takımdaki diğer çalışanlarla tanıştık. İlk vazifemizi aldık. Her hafta belirli bir vazifemiz olacak ve bu vazifeler cuma günü hazırladığın bir sunumla tamamlanacak. Bize koçluk yapması için atanan çalışan ise Türkçe bilmiyor. Bu sayede günümüzü sürekli ingilizce konuşarak geçirdik. Kaldı ki her cuma yapılan sunumlar İngilizce hazırlanır ve kesinlikle sözlü olarak ingilizce sunulur. Bu konuda taviz yok. Bir süre sonra ingilizce espiriler yapmaya falan da başlıyorsunuz 🙂 .IMG_0704

Bu aşamaların sonunda başlangıçta hiçbir bilgimiz olmadığı halde GPON, G.Fast, Vplus, xDSL, OLT, ONT, DPU,DSLAM , ISAM 7360, 5520 gibi kavramları ilişkili ve ilişkisiz bir şekilde açıklayabilecek ve final projemiz olan bir şehre baştan aşağı internet sağlayabilecek konuma geldik.

Eğer siz de bir Yazılım Mühendisliyseniz şunu çok iyi bilirsiniz ki büyük ve kurumsal şirketler işe alımlarda sadece kendi alanında değil, yan alanlarda da bilgili olan mühendisleri tercih ediyor. Örneğin Vestel bir ilanında “Yazılım Mühendisi alınacaktır, Tercihen bilgisayar ağları konusunda bilgili olmalıdır.”
demiştir. Çünkü Mühendislik gerektiğinde birden fazla prensiple uzmanlaşmayı gerektiriyor. Nokia gibi dünyaca ünlü  hangi ülkenin hangi şehrinde hangi insana sorarsanız sorun, her kişinin rahatlıkla biliyorum diyebileceği dünya genelinde 70000 çalışanı olan bir şirIMG_0004
ket. Dünyanın en önemli haberleşme şirketlerinden biri.

Ayrıca itiraf etmeliyim ki çok rahat bir çalışma ortamı da söz konusu. Mesela Çalışma başlama saati 8:00’dir. Ancak 9.30’ta gelsen kimse sana “Hayırdır neden bu saatte geldin?” demezHatta hiç gelmesen bile olur. Çünkü Nokia çalışanlarına Home Office çalışma imkanı sunuyor ve sadece verilen vazifenin tamamlanmış olup olmadığıyla ilgileniyor. Sen işini hakkıyla yap ama ister Dudullu’da yap ister Duisburg’da.

Bir de tabi ki atlanmaması gereken konu stajımı yaptığım yer. Belki de şirketin en önemli alanı, mutfağı olan laboratuvarda yaptım stajımı. İstediğimde laboratuvara girip istediğim gibi gözlemleyebildim. Ayrıca çeşitli pratik uygulamalar da yaptım. Bunlardan biri de CLI komutlarını kullanabilmek oldu. Yeni LT cardlar, ONU’lar sisteme tanımlama fırsatım oldu. Ve Türkiye’de bulunan önemli bir servis sağlayıcısının AMS 5520 üzerinden aboneliklerini görme fırsatımız oldu. Ancak riskli bir işlem olduğu için hemen çıktık. Düşünsenize 1 hamle ile bütün Beylikdüzü bölgesinin internetini kalıcı olarak kesebilirdik. Aslında şaka yapmak için arkadaşının İntenetini kesmek fena olmazdı, Eğer önemli bir cezası olmasaydı tabi.
IMG_0690

Nokia’da staj yapmanın bana İngilizce, Teknik telekomünikasyon bilgisinin dışında kattığı bir pozitif şey de kurumsal kültüre aşinalık. Bu sayede her cuma yaptığımız toplantılar ile toplantı kültürünü tanımış olduk. Ayrıca verilen vazifelerin zamanında tamamlanması süreciyle beraber Proje yönetimi, Zamanın uygun kullanımı(Deadline’a sadakat) gibi konularda da çok büyük gelişim gösterdik.

Ayrıca her öğlen aldığımız o muhteşem yemekler de siz değerli okurlarımın ağzına layıktı. Sağolsun o da şirketten. Ayrıca bize sağladığı diğer bir olanak ise Dudullu’dan Beylikdüzü’ne giden servistir. Bu servisle gidip gelme fırsatı buldum. Ama en önemlisi de böyle bir kurumun bir üyesi olmak oldu. Teşekkürler Nokia!

 

 

3 Comments

 1. Dedicated server dedi ki:

  Staj yapmak; universite ogrencilerine, yeni mezunlara ve kariyer degisikligi yapmak isteyenler icin is tecrubesi sunar.

 2. Erhan dedi ki:

  Merhaba admin adim Erhan. Bu yaz döneminde Nokia’da staja kabul edildim. Sitede ayrıntı olarak neler yapabildiğini bahsetmişsin. Su an mezun durumundayım. Acaba staj yaptıktan sonra orada işe girme durumum var mı? İşe alırken nelere dikkat ediyorlar.? İngilizce mi? Not ortalaması mi referanslara mi? Orada staj gorenlere işe alımda öncelik tanıyorlar mi? Senin tecrübelerine ihtiyacım var. Bana mail adresimden ulaştırsan çok sevinirim.

 3. Gokhan G. dedi ki:

  Merhaba

  Bu yaz icin nokia da staj basvurum kabul oldu ve 1 aylik staj yapma imkanim dogdu. Aslinda biraz heyecanliyim. Sormak istedigim birkac soru var bana mail uzerinden donus yaparsan cok memnun kalirim.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir